Δευτέρα, 28 Αυγούστου 2017 12:56

Χρήση Λογαριασμών

Γενικές Οδηγίες

Η πρόσβαση στις περισσότερες υπηρεσίες του πληροφοριακού συστήματος του Πανεπιστημίου Αιγαίου απαιτεί την χρήση λογαριασμού (κωδικός χρήστη + κωδικός πρόσβασης / username + password). Οι λογαριασμοί παρέχονται απο την Υπηρεσία Πληροφορικής & Επικοινωνιών (ΥΠΕ) και ειναι αυστηρά προσωπικοί.

Για να αποκτήσετε ένα λογαριασμό απαιτείται:

• Ιδιότητα Φοιτητή / Διοικητικού / Διδάσκοντα
  • Αποδεικτικό Ταυτότητας
  • Φωτογραφία
  • Συμπλήρωση και υπογραφή αιτησης λογαριασμού προς την Υπηρεσία Πληροφορικής

Αιτήσεις Λογαριασμών

Κατεβάστε την αίτηση για το τμήμα που ενδιαφέρεστε στο κάτω μέρος αυτής της σελίδας.

Επισκέπτες

Αν είστε επισκέπτης η ΥΠΕ θα σας παρέχει ενα λογαριασμό με περιορισμένες δυνατότητες πρόσβασης και συγκεκριμμένη ημερομηνία λήξης.
Θα βρείτε την Αίτηση λογαριασμού για Επισκέπτες στο κάτω μέρος αυτής σελίδας.

Στοιχεία Λογαριασμού

Προπτυχιακά και Μεταπτυχιακά Προγράμματα

Κωδικός Χρήστη (Username) :

baxxyyy (Προπτυχιακοί φοιτητές του τμήματος Διοίκησης)
mbaxxyyy (Μεταπτυχιακοί φοιτητές του τμήματος Διοίκησης)
sttxxyyy (Προπτυχιακοί φοιτητές του τμήματος Ναυτιλίας)
sttmxxyyy (Μεταπτυχιακοί φοιτητές του τμήματος Ναυτιλίας)
fmexxyyy (Προπτυχιακοί φοιτητές του τμήματος Μηχανικών)
fmemxxyyy (Μεταπτυχιακοί φοιτητές του τμήματος Μηχανικών)
touremxxyyy (Προπτυχιακοί φοιτητές του τμήματος Οικονομικής Διοικησης Τουρισμού)
emtmxxyyy (Μεταπτυχιακοί φοιτητές του Τουρισμού)

(όπου xx είναι το έτος εισαγωγής στο Πανεπιστήμιο και yyy τα τελευταία 3 ψηφία του αριθμού μητρώου σας)

Κωδικός Πρόσβασης (Password):

Ο κωδικός πρόσβασης του λογιαριασμού πιθανόν να σας δωθεί αρχικά απο την ΥΠΕ.
Στην περίπτωση που σας ζητηθεί να ορίσετε ενα δικό σας κωδικό πρόσβασης ακολουθήστε τους παρακάτω κανόνες:

• Ο κωδικός πρόσβασης πρεπει να είναι συνδυασμος 7 τουλάχιστον χαρακτήρων και αριθμών
  • Πρεπει να περιέχει τουλάχιστον ενα κεφαλαίο χαρακτήρα.
  • Πρέπει να περιέχει τουλάχιστον ενα ειδικό χαρακτήρα (σύμβολο) πχ !%$#@-()

Domain: AEGEAN.GR
Ο λογαριασμός σας ανήκει στο τομέα aegean.gr (σε μερικές περιπτώσεις μπορεί να αναφερθεί απλά και ως aegean).

Ηλεκτρονική Διεύθυνση

Η ηλεκτρονική σας διεύθυνση είναι:

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. (Προπτυχιακοί & Μεταπτυχιακοί Φοιτητές του τμήματος Διοίκησης)
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. (Μεταπτυχιακοί Φοιτητές Τουρισμού)
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. (Προπτυχιακοί & Μεταπτυχιακοί Φοιτητές του τμήματος Μηχανικών)
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. (Προπτυχιακοί & Μεταπτυχιακοί Φοιτητές του τμήματος Ναυτιλίας)

Συστάσεις

• Αποφεύγετε την επεξεργασία αρχείων απευθείας σε USB Flash memory. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα απώλειας των δεδομένων σας. Αντιγράψτε πρώτα το αρχείο στον προσωπικό σας φάκελο και επεξεργαστείτε το από εκει. Τα USB Flash είναι χρήσιμα μόνο για μεταφορά και όχι για φύλαξη δεδομένων.
  • Όταν τελειώσετε με τη χρήση ενός υπολογιστή πρέπει απαραιτήτως να αποσυνδεθείτε (Log Off), ώστε να αποθηκεύονται στο Server οι ρυθμίσεις σας και να είναι έτοιμος ο υπολογιστής να χρησιμοποιηθεί από άλλο χρήστη. Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να κλείνετε τον υπολογιστή πριν ολοκληρωθεί η διαδικασία τερματισμού (Shutdown).
  • Ο λογαριασμός σας στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου δεν πρεπει να χρησιμοποιείται για "κατέβασμα" οποιουδήποτε ψηφιακού υλικού που προστατεύεται απο την Νομοθεσία περι Πνευματικής Ιδιοκτησίας.
Last modified on Πέμπτη, 10 Μαΐου 2018 06:42