Δευτέρα, 28 Αυγούστου 2017 13:07

Ασύρματη Πρόσβαση - Wifi - Eduroam

Διαδικασία

Ολοι οι κάτοχοι λογαριασμών του Πανεπιστημίου Αιγαίου έχουν την δυνατότητα ασύρματης πρόσβασης στο δίκτυο του Πανεπιστημίου και μέσω αυτού στο Διαδίκτυο. Για την εισαγωγή σας στην υπηρεσία είναι απαραίτητα τα στοιχεία του λογαριασμού σας που έχετε παραλάβει από την Υπηρεσία Πληροφορικής και Επικοινωνιών.

Περιληπτικά η διαδικασία πρόσβασης είναι η εξής:

• Επιβεβαιώστε οτι η λειτουργία ασύρματης σύνδεσης στον υπολογιστή σας ειναι ενεργοποιημένη.
    Αυτό γίνεται συνήθως μεσω του Πινακα Ελεγχου (Control Panel), Συνδεσεις Δικτύου (Network Connections).
  • Ξεκινήστε τον Internet browser (MS Internet Explorer, Firefox, Chrome, Safari κλπ). Θα οδηγηθείτε αυτόματα στην σελίδα πιστοποίησης του λογαριασμού σας.

aegean chios wifi login

• Εισάγετε τα στοιχεία του λογαριασμού σας ωστε να πιστοποιηθήτε: Το Username σας με την μορφη  Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. και το password σας.

Εφόσον έχετε συνδεθεί επιτυχώς μπορείτε να χρησιμοποιήσετε κανονικά τις υπόλοιπες υπηρεσίες πχ email, web κλπ.

Σημεία Ασύρματης Πρόσβασης - Δίκτυο Πανεπιστημίου Αιγαίου

• Αμφιθέατρο - Μιχαλειο Κτήριο (ssid eduroam)
  • Υπολογιστικό Κέντρο 3 - 1ος όροφος, Μιχάλειο Κτήριο (ssid YK3)
  • Αναγνωστήριο Βιβλιοθήκης, Μιχάλειο Κτήριο (ssid Mixaleio-Lib-Anagnostirio-wifi)
  • Καράδειος - MBA (ssid Karadeios-floor-xx-ap, eduroam)
  • Εστίες - Ολα τα κτήρια (ssid estiesX-YZ-ap όπου X = αριθμός κτηρίου, Y=επίπεδο a,b,c και Y=αριθμός του AP )
  • TNEY / Κοραή (ssid tney-xx-ap, eduroam)

Σημεία Ασύρματης Πρόσβασης - Δίκτυο Eduroam

Το δίκτυο eduroam (education roaming) είναι η ασφαλής, παγκόσμια υπηρεσία πρόσβασης περιαγωγής που αναπτύχθηκε για τη διεθνή ερευνητική και εκπαιδευτική κοινότητα. και επιτρέπει σε φοιτητές, ερευνητές και προσωπικό από τα συμμετέχοντα ιδρύματα να αποκτήσουν σύνδεση πρός το Internet χρησιμοποιώντας το ιδρυματικό τους λογαριασμό.

Σε όλα τα σημεία παρουσίας του ΠΑ στην Χίο λειτουργούν Access Points του δικτύου Eduroam.

Δείτε:

Last modified on Πέμπτη, 18 Ιανουαρίου 2024 09:16