Τρίτη, 02 Ιουνίου 2020 12:34

Εξετάσεις Online

Γενικές Οδηγίες Χρήσης Ηλεκτρονικών Μέσων (eclass / zoom)
για Online Εξετάσεις

Έκδοση 1.3 – 2021-01-11

Το παρόν θα ανανεώνεται / διορθώνεται και θα εμπλουτίζεται όποτε απαιτείται. Η πιο πρόσφατη έκδοση του θα βρίσκεται αναρτημένη αε αυτή τη σελίδα

Γενικά

Κατά την διάρκεια των εξετάσεων οι διαθέσιμες πλατφόρμες θα χρησιμοποιηθούν ως εξής:

• Eclass για την υποβολή εργασιών / ασκήσεων των εξετάσεων.
  • ΒΒΒ για προφορικές εξετάσεις και δημιουργία BreakOut Rooms για τους εξεταζόμενους
  • Zoom για επιτήρηση και διευκρινίσεις / απαντήσεις σε απορίες κατά την διάρκεια της εξέτασης.

Bάσει των αποφάσεων της Συγκλητου για τις εξετάσεις θα πρέπει να τηρούνται οι ακόλουθες προϋποθέσεις:

• Οι εξεταζόμενοι να διαθέτουν κάμερα, ηχεία και μικρόφωνο λειτουργικά και έτοιμα για χρήση.
  • Οι εξεταζόμενοι να είναι συνδεδεμένοι στο Διαδίκτυο (κατά προτίμηση με ενσύρματο τρόπο) .
  • Να διαθέτουν κόλλες, κατά προτίμηση με γραμμές για τη διευκόλυνση των γραπτών απαντήσεων όπου χρειάζονται.

Αν κάποιος/α φοιτητής/τρια δεν διαθέτει κατάλληλο εξοπλισμό́ για διεκπεραίωση της εξέτασης, θα πρέπει να ενημερώσει τον/την διδάσκοντα/ουσα του υπό εξέταση μαθήματος (ή μαθημάτων) με κοινοποίηση στη Γραμματεία του Τμήματος. Επίσης αν κάποιος/α φοιτητής/τρια τελικά́ δεν διαθέτει τον κατάλληλο χώρο θα πρέπει να ενημερώσει σχετικά́ τον/την διδάσκοντα/ουσα έγκαιρα

Επίσης τα πρακτικά της έκτακτης συνεδρίασης της συγκλήτου, με αριθμό 22/22.05.2020 ορίζουν ότι το αδιάβλητο και η αξιοπιστία της διενέργειας της εξέτασης με τα μέσα εξ αποστάσεως αξιολόγησης διασφαλίζεται ως εξής:

• Οι φοιτητές/τριες παρακολουθούν τη διαδικασία όντας συνδεδεμένοι καθ’ όλη τη διάρκεια της εξέτασης
  • Η ταυτοποίηση των φοιτητών γίνεται με επίδειξη ταυτότητας. Κάμερα και μικρόφωνο παραμένουν ενεργά για όλη την διάρκεια της εξέτασης.
  • Ελέγχεται η ταυτότητα των εξεταζόμενων
  • Οι μέθοδοι εξέτασης διασφαλίζουν το αδιάβλητο αυτής
  • Η ασφάλεια του συστήματος και των πληροφοριών που συλλέγονται διασφαλίζεται με βάση τα μέτρα ασφάλειας που λαμβάνει η Κεντρικής Δ/νσης Πληροφορικής και Επικοινωνιών

ΚΑΛΕΣ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΟΔΗΓΟΙ

Δείτε στο κάτω μέρος της σελίδας βοηθητικό υλικό απο την ΥΠΕ και απο άλλα ιδρύματα.

Οδηγοί Τηλε-εκπαίδευσης (ΥΠΕ) - ολες οι πλατφόρμες

ZOOM
Η πλατφόρμα zoom χρησιμοποιείται κυρίως για ταυτοποίηση και επιτήρηση των εξεταζομένων στις γραπτές εξετάσεις.
Εξαιρετικά σημαντικο: Για την σύνδεση σας στην πλατφόρμα zoom είναι απαραίτητο να επιλέγετε τον τρόπο σύνδεσης "SSO Login" και να χρησιμοποιείτε τα στοιχεία του λογαριασμού σας (username / password) του Πανεπιστημίου Αιγαίου.

Δείτε:

E-CLASS

• Η πλατφόρμα e-class χρησιμοποιείται στις γραπτές και προφορικές εξ αποστάσεως εξετάσεις καθώς και για την υποβολή εργασιών.
  • Για τις γραπτές εξετάσεις οι εξεταζόμενοι θα παραλαμβάνουν συνήθως μέσω email ενα σύνδεσμο προς την συνεδρία zoom την επιτήρηση/ταυτοποίηση.
  • Για τις προφορικές εξετάσεις η εξέταση θα γίνεται μέσω του εργαλείου "Τηλεσυνεργασία" του eclass.

Χρήσιμοι Σύνδεσμοι

Οδηγίες για όλες τις πλατφόρμες στο https://ype.aegean.gr/tilekpaideysi/odigies

Οδηγίες για Διδάσκοντες - Σενάρια Εξετάσεων

Σενάριο 1 - Γραπτή εξέταση με ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής (με κλειστές σημειώσεις)

• ECLASS
    • Επιβεβαίωση ότι το εργαλείο Ασκήσεις είναι ενεργό.
    • Δημιουργία κατηγοριών ερωτήσεων στο εξεταζόμενο μάθημα. (προαιρετικά)
    • Δημιουργία τράπεζας ερωτήσεων πολλαπλής επιλογής στο εξεταζόμενο μάθημα.
    • Δημιουργία ασκήσεων και εισαγωγή ερωτήσεων από την τράπεζα θεμάτων.
    • Δημιουργία τηλεσυνεργασίας στο eclass για το παραπάνω μάθημα με ημερομηνία/ώρα βάσει του προγράμματος εξετάσεων.
  • ΖΟΟΜ
    • Δημιουργία συνεδρίας επιτήρησης στο Zoom με ίδια ημερομηνία και ώρα 15-30 λεπτά νωρίτερα από την προγραμματισμένη ώρα ώστε να υπάρχει χρόνος να συνδεθούν οι εξεταζόμενοι.
    • Αντιγραφή συνδέσμου της zoom συνεδρίας επιτήρησης.
  • ECLASS
  • Δημιουργία ανακοίνωσης με συγκεκριμένη ημερομηνία και ώρα ενεργοποίησης. Η ανακοίνωση θα περιλαμβάνει το παραπάνω σύνδεσμο πρόσβασης προς την συνεδρία Zoom.

Σενάριο 2 - Γραπτή εξέταση με θέματα ανάπτυξης (με κλειστές σημειώσεις)

ECLASS

• Επιβεβαίωση ότι τα εργαλεία Ασκήσεις και Εργασίες είναι ενεργά. Το εργαλείο «Εργασίες» χρησιμοποιείται για την υποβολή απαντήσεων κειμένων σε μορφή εικόνων, pdf κλπ
    • Δημιουργία κατηγοριών ερωτήσεων στο εξεταζόμενο μάθημα. (προαιρετικά)
    • Δημιουργία τράπεζας ερωτήσεων στο εξεταζόμενο μάθημα.
    • Δημιουργία ασκήσεων και εισαγωγή ερωτήσεων από την τράπεζα θεμάτων.
  • ΖΟΟΜ
    • Αντιγραφή συνδέσμου της zoom συνεδρίας επιτήρησης.

Σενάριο 3 - Προφορική εξέταση

• Δημιουργία τηλεσυνεργασίας στο eclass για το παραπάνω μάθημα με ημερομηνία/ώρα βάσει του προγράμματος.
  • Δημιουργία Breakout Rooms αν απαιτείται.

Σενάριο 4 - Συνδυασμός ερωτήσεων πολλαπλής επιλογής και θεμάτων ανάπτυξης
και
Σενάριο 5 - Διάφοροι συνδυασμοί των παραπάνω

Για αυτα τα σενάρια εφαρμόστε συνδυασμό των παραπάνω οδηγιών

Πρόσθετες Πληροφορίες

Καταγραφή παρουσιών εξεταζομένων

Η πλατφόρμα eclass εχει λειτουργία παρουσιολογίου η οποία όμως δεν ειναι αξιοπιστη και δεν συνιστάται. Η πλατφόρμα zoom εχει επίσης λειτουργία παρουσιολογίου αλλά μεχρι στιγμής (02/06/2020) δεν εχουν δωθεί οδηγίες για την ενεργοποιήση της.

Καταγραφή συνεδριών

Η καταγραφή συνεδριών στο zoom ειναι απενεργοποιημένη για όλες τις συνεδρίες.

Last modified on Τετάρτη, 13 Ιανουαρίου 2021 20:28
More in this category: « SPSS Online Zoom Login »